Tradycje browarnicze Starogardu Gdańskiego sięgają Średniowiecza. Pierwsze wzmianki pisane informują o darowaniu browaru przez Księcia Pomorskiego Grzymisława Zakonowi Joannitów w 1198 r . Potem Krzyżacy sprowadzili tu liczną grupę piwowarów.
W czasach gdy Kociewie przeszło pod panowanie Królów Polskich i należało do Prus Królewskich w samym mieście działało 61 browarów. W roku 1618 Starogard Gdański jako miasto uzyskało przywilej wyszynku swojego piwa we wsiach królewskich a w 1627 roku prawo do sprzedaży piwa w publicznych gospodach.
W wieku XIX nastąpił przełom w browarnictwie rzemieślniczym i zaczęły powstawać prawie w całej europie browary przemysłowe. W 1865 roku starogardzcy przemysłowcy założyli browar zwany ,,Wielkim Browarem”, który powstał na fundamentach młyna krzyżackiego z 1283 roku. Do 1895 napędzany był za pomocą kieratu konnego po czym napędem parowym. W 1912 roku przeistoczył się w ,,Browar Obywatelski”.
Cytat z historii miasta Jana Bucholza ,,Królewskie Miasto Starogard Gd.- stolica Kociewia 1925 rok.”: ,, I piwo starogardzkie obecnie opierać się musi konkurencji obcej. Wielki browar gdański urządził w miejscu składnicę i dowozi piwo autobusami.Czy ono lepsze, miałbym wątpić. Piwo nasze dotąd wywyższone było ponad piwa miast sąsiednich… Zdaje się że i w tym przypadku przysłowie nasze rację ma: Obce chwalicie swego nie znacie!”.
Piwo w Starogardzie Gd. przestano warzyć w roku 1969 . Zakład funkcjonował jako rozlewnia do 1976 roku.
Mając na uwadze tradycję piwowarską w Starogardzie Gdańskim i odczuwalny brak na rynku własnego lokalnego kociewskiego piwa, rodzina Chajewskich postanowiła wskrzesić tradycje browarnicze.
W roku 2014 podjęto decyzję budowy browaru i z zapałem przystąpiono do jej realizacji.
Zakupiono instalację najwyższej światowej klasy: niemieckiej firmy Kaspar Schulz, której historia zaczęła się już w 1677 roku i trwa do dziś.
W 2016 roku Browar uwarzył swoją pierwszą warkę, kontynuując tym samym piękną i bogatą historię piwną Starogardu Gdańskiego i Kociewia.